A doua victorie consecutivă pentru handbalistele de la CSU Reșița

Al doilea meci, a doua victorie pentru echipa feminină de handbal Universitatea Reşiţa. Studentele conduse de profesorul Cristian Busuioc au întâlnit sâmbătă, pe teren propriu, echipa KSE Tg. Secuiesc, una dintre formaţiile nou apărute în actualul sezon. Conform aşteptărilor, Universitatea n-a avut nicio problemă în faţa mai puţin experimentatei adversare din Covasna. Încurajată şi aplaudată de circa 200 de spectatori, echipa reşiţeană a făcut legea în teren şi şi-a asigurat până la pauză un avantaj liniştitor: 18-6. Jocul a avut acelaşi aspect şi în repriza secundă, cu fetele din Reşiţa atente în apărare şi foarte inspirate în faţa porţii adverse. Dezechilibrul valoric din teren s-a reflectat şi pe tabelă, gazdele adjudecându-şi în cele din urmă punctele la o diferenţă categorică: 36-19. Principalele marcatoare ale Reşiţei au fost de această dată Adriana Voina şi Alina Cristea, cu 8 reuşite.

În topul ofensiv al Universităţii, cu 7 goluri, s-a aflat şi Simina Vezentan, cea mai nouă jucătoare a Reşiţei şi un incontestabil plus pentru echipă. În urma acestei victorii, Universitatea Reşiţa ocupă locul doi în clasamentul seriei B, cu 6 puncte şi +31 la golaveraj. Lider e deocamdată CS Minaur Baia Mare, cu acelaşi punctaj, dar golaveraj superior: +34. În etapa viitoare, Universitatea Reşiţa va juca la Naţional Rm. Vâlcea.