Mărşăluitorii de la CS Universitatea participă la Campionatul Naţional organizat la Reşiţa pe 19 martie

Campionatul Naţional de marş pe timpul iernii va avea loc la Reşiţa, sâmbătă, 19 martie, de la ora 9.30. Întrecerea, pe mai multe categorii de vârstă, se va desfăşura pe traseul Bulevardul Alexandru Ioan Cuza – Piaţa Traian Vuia.

Se continuă astfel tradiţia în municipiul de pe Bârzava, iar printre organizatori se regăsesc şi în acest an Clubul Sportiv Universitatea Reşiţa şi Universitatea „Eftimie Murgu“ Reşiţa.

Dintre sportivii noştri, vor fi prezenţi în competiţie, Stelian Băicuş, Dragoş Beredei, Iosif Ciocu, aceştia urmând să alcătuiască echipa de tineret 20 km marş a CS Universitatea, ei punctând şi la seniori. La senioare, 20 km, vom avea o echipă formată din Claudia Ştef, Georgiana Enache şi Gina Potoroacă. La seniori 20 km, individual, CS Universitatea îl va avea în competiţie pe Alexandru Ciobanu, iar la junioare II, 5 km, vor concura Andreea Craia şi Mihaela Rotaru.

Alţi trei sportivi ai clubului nostru vor forma echipa de seniori 20 km marş a CS Municipal Reşiţa: Marius Cocioran, Doru Ursu, Narcis Mihăilă. Toţi atleţii sunt pregătiţi de Octavian Măzăran, Iosif Măzăran şi Rudolf Csunderlik.

Atleţii – în cantonament la Herculane

17 atleţi de la secţia de profil a Clubului Sportiv Universitatea Reşiţa au plecat miercuri, 5 ianuarie, într-un stagiu de pregătire de două săptămâni în staţiunea Băile Herculane. Printre aceştia se află şi cei patru atleţi ai clubului sportiv universitar reşiţean care se regăsesc în clasamentul celor mai buni sportivi cărăşeni din anul 2010: Marius Cocioran, Stelian Băicuş, Giani Ianoşi şi Doru Ursu. Atleţii reşiţeni vor fi însoţiţi în cantonamentul de pe Valea Cernei de antrenorii Iosif Măzăran şi Rudolf Csunderlik. Competiţiile oficiale în atletism vor începe în luna februarie.

Clasamentul CS Universitatea Reşiţa în anul 2010

Oficialii Clubului Sportiv Universitatea Reşiţa au alcătuit clasamentul celor mai buni sportivi ai săi în anul 2010. În top se regăsesc atleţi, o reprezentantă a secţiei de înot şi patru componente ale echipei de handbal din Liga Naţională.

CLASAMENT C. S. UNIVERSITATEA REŞIŢA 2010
Loc 1    GHINEA ALEXANDRU atletism
Campionatul Europei pe Echipe liga 1
Loc 1  3000 m steeple
Campionatul Naţional seniori şi tineret
Loc 1  3000 m obstacole SENIORI
Loc 1  3000 m obstacole TINERET

Campionatul Naţional CUPA DE CRISTAL Sala
Loc 1 3000 m TINERET

Campionatul Naţional Cros seniori, tineret si juniori 1
Loc 2   TINERET  8 km

Loc 2    COCIORAN MARIUS    atletism
Campionatul Naţional 50 km mars seniori si tineret
Loc 2  50 Km Marş SENIORI
Loc 1 ECHIPA 50 Km Marş SENIORI

Campionatul Naţional 20 km mars seniori si tineret
Loc 3  20 Km Marş SENIORI
Loc 2 ECHIPA  20 Km Marş SENIORI

Loc 3   BĂICUŞ STELIAN   atletism
Campionatul Naţional 50 km marş seniori si tineret
Loc 3  50 Km Marş SENIORI
Loc 1  50 Km Marş TINERET
Loc 1 ECHIPA 50 Km Marş SENIORI

Campionatul Naţional de marş (iarnă)
Loc 1  20 Km Marş TINERET
Loc 3 ECHIPA 20 Km Marş SENIORI
Loc 1 ECHIPA 20 Km Marş TINERET

Loc 4   IANOŞI GIANI TOBIAS  atletism
Campionatul Naţional de aruncări lungiI
Loc 3   Suliţă  SENIORI
Loc 2  Suliţă  TINERET

Campionatul Naţional seniori şi tineret
Loc 3  Suliţă  TINERET

Loc 5   URSU DORU  atletism
Campionatul Naţional de marş (iarnă)
Loc 3 Masculin 20 Km Marş SENIORI
Loc 2 ECHIPA 20 Km Marş SENIORI

Loc 6   PURDA IOSEFINA  atletism
Campionatul Naţional juniori 1
Loc 3  disc  juniori 1

Loc 7   LAŢCU ROBERT  atletism
Campionatul Naţional de marş (iarnă)
Loc 3  10 Km Marş JUNIORI 2

Loc 8   TROTEA REBECA  înot
Campionatul Naţional de semifond
Loc 3  Clasament final 100 m bras+400 m bras

Loc 8   VIŞAN (TEODORESCU) PAULA  handbal
Campionatul naţional de handbal LIGA NAŢIONALĂ feminină

Loc 9   DUŢĂ SIMONA  handbal
Campionatul naţional de handbal LIGA NAŢIONALĂ feminină
Campionatul naţional universitarde handbal feminin    loc 1

Loc 9   IANCU LOREDANA  handbal
Campionatul naţional de handbal LIGA NAŢIONALĂ feminină
Campionatul naţional universitarde handbal feminin    loc 1

Loc 10   CRICLEVIT MIRABELA  handbal
Campionatul naţional de handbal LIGA NAŢIONALĂ feminină

Palmaresul secţiei de atletism în anul 2010

REZULTATELE SECŢIEI DE ATLETISM PE ANUL 2010
LA CAMPIONATE NAŢIONALE, BALCANICE, EUROPENE ŞI MONDIALE
CONCURSURI NAŢIONALE
INDIVIDUAL

CAMPIONATUL NATIONAL  CUPA DE CRISTAL
Sala
Categoria: Seniori si Tineret
Bucuresti 27 – 28 Februarie 2009

M 3000 m TINERET
Loc 1  GHINEA ALEXANDRU  CSM Craiova -CS Universitatea Resita

CAMPIONATUL NATIONAL ARUNCARI LUNGI
Categoria: Seniori, Tineret, Juniori 1
Juniori 2, Juniori 3 si Copii 1
Bucuresti 6 – 8 Martie 2009

M Sulita  SENIORI
Loc 3  Ianosi Giani Tobias  CSS- CS Universitatea Resita
M Sulita  TINERET
Loc 2  Ianosi Giani Tobias  CSS- CS Universitatea Resita

CAMPIONATUL NATIONAL MARS (iarnă)
Categoria: Seniori, Tineret, Juniori 1,2 si 3
Resita 20 Martie 2010

M 10 Km Marş JUNIORI 2
Loc 3  Laţcu Robert           CSM- CS Universitatea Resita
Masculin 20 Km Marş SENIORI

Loc 3 Ursu Doru             CSM- CS Universitatea Resita

Masculin 20 Km Marş TINERET

Loc 1  Băicuş Stelian        CSM- CS Universitatea Resita

Campionatul National 20 km mars seniori si tineret
Bucuresti 26 iunie 2010
Masculin 20 Km Marş SENIORI
Loc 3 Cocioran Marius        CSM- CS Universitatea Resita

Campionatul National seniori şi tineret
Bucuresti 16 – 17 iulie 2010

M Sulita  TINERET
Loc 3  Ianosi Giani Tobias  CSS- CS Universitatea Resita
M 3000 m obstacole SENIORI
Loc 1  GHINEA ALEXANDRU  CSM Craiova -CS Universitatea Resita
M 3000 m obstacole TINERET
Loc 1  GHINEA ALEXANDRU  CSM Craiova -CS Universitatea Resita

Campionatul National juniori 1
Bucuresti 07 – 08 august 2010

F disc JUNIORI 1
Loc 3 PURDA IOSEFINA        CSS – CS Universitatea Resita
Campionatul National 50 km mars seniori si tineret
Bucuresti 18 septembrie 2010
Masculin 50 Km Marş SENIORI
Loc 2 Cocioran Marius        CSM- CS Universitatea Resita
Masculin 50 Km Marş SENIORI
Loc 3 Băicuş Stelian        CSM- CS Universitatea Resita
Masculin 50 Km Marş TINERET
Loc 1 Băicuş Stelian        CSM- CS Universitatea Resita

Campionatul National Cros seniori, tineret si juniori 1
Băile Felix 30 octombrie 2010

Masculin 8 km TINERET
Loc 2   Ghinea Alexandru        CSM Craiova -CS Universitatea Resita

CAMPIONATUL NATIONAL
UNIVERSITAR

Cluj Napoca 15 – 16 Mai 2010

M 10.000m Marş
Loc 2  Cocioran Marius      Universitatea Resita
Loc 3  Ursu Doru            Universitatea Resita

ECHIPE
CAMPIONATUL NATIONAL MARS (iarnă)

Categoria: Seniori, Tineret, Juniori 1,2 si 3
Resita 20 Martie 2010

Masculin 20 Km Marş TINERET
Loc 1 Echipa CSM- CS Universitatea Resita II (Băicuş Stelian, Ciobanu Alexandru, Ianoşi Marian)
Masculin 20 Km Marş SENIORI
Loc 2 Echipa CSM- CS Universitatea Resita I  (Ursu Doru, Cocioran Marius, Mihăilă Narcis)
Masculin 20 Km Marş SENIORI
Loc 3 Echipa CSM- CS Universitatea Resita II  (Băicuş Stelian, Ciobanu Alexandru, Ianoşi Marian)

Campionatul National 20 km mars seniori si tineret
Bucuresti 26 iunie 2010
Masculin 20 Km Marş SENIORI
Loc 3 Echipa CSM- CS Universitatea Resita I  ( Cocioran Marius, Mihăilă Narcis, Moise Ilie Florin)
Masculin 20 Km Marş TINERET
Loc 1 Echipa CSM- CS Universitatea Resita II (Băicuş Stelian, Ciocu Iosif, Ianoşi Marian)
Campionatul National 50 km mars seniori si tineret
Bucuresti 18 septembrie 2010

Masculin 50 Km Marş SENIORI
Loc 1 Echipa CSM- CS Universitatea Resita   ( Cocioran Marius, Băicuş Stelian, Moise Ilie Florin)

CONCURSURI INTERNAŢIONALE
19-20.06.2010    Campionatul Europei pe Echipe liga 1       Budapesta-UNGARIA
3000 m steeple
Loc 1  GHINEA ALEXANDRU