Succese ale studenţilor de la „Eftimie Murgu“ la Universitarele de Atletism

Participarea la Campionatele Naţionale Universitare de Atletism, desfăşurate în weekend la Cluj-Napoca, a adus cinci medalii pentru studenţii noştri de la Universitatea „Eftimie Murgu“ din Reşiţa. La întrecere au fost prezenţi aproximativ 150 de sportivi de la 23 de universităţi din ţară.

Campion naţional universitar la 10 km marş a devenit Marius Cocioran, urmat de Doru Ursu. Marius Cocioran a încheiat cursa după 44 de minute şi 24 de secunde, în timp ce Doru Ursu a realizat un timp de 45:02. În aceeaşi probă, Dragoş Berendei s-a situat pe locul 4, iar Florin Moise a ocupat locul 5. Cei patru studenţi reşiţeni, pregătiţi de antrenorul Octavian Măzăran, au alcătuit echipa universităţii noastre, ocupanta primului loc. La feminin s-a concurat pe distanţa de 5 km, iar Georgiana Enache a intrat în posesia medaliei de bronz, cu timpul de 23:23. Alte două medalii au fost obţinute în probele de aruncări, prin Iosefina Purda – locul 2 la aruncarea discului, cu 36,84 metri, şi prin Giani Ianoşi – locul 3 la aruncarea suliţei, cu 56:07. Din delegaţie a mai făcut parte asistent universitar Sorin Trentea. Deplasarea studenţilor reşiţeni la competiţie a fost posibilă datorită sprijinului oferit de Universitatea „Eftimie Murgu“ Reşiţa, a doamnei rector prof. univ. dr. ing. Doina Frunzăverde.